Vești bune pentru turdeni. Primarul anunță ”Coridoarele albastre” și accesarea unor proiecte de 288 de milioane de euro

0
221027 Fbmateipremiu

Vești bune pentru turdeni, din partea primarului Turzii, Cristian Octavian Matei care anunță intenția de a extinde proiectele de mobilitate urbană cu noi axe vest-est și finanțarea unor importante lucrări de dezvoltare urbană.

Ținta finală a administrației locale e accesarea a 288 de milioane de euro, din fonduri europene.

Anunțul primarului este inclus într-in raport anuale de activitate pe care primarii trebuie să îl prezinte în Consiliul Local. Documentul va fi prezentat în ședința ordinară a Consiliului Turda din 30 martie.

În ”Raportul anual al primarului Municipiului Turda, privind starea economică, socială și de mediu pe anul 2022”, primarul anunță construirea ”Coridoarelor albastre”, zone prin care se modernizează Râul Arieș și pârâul Racilor dar și extinderea investițiilor în proiecte de mobilitate urbană.

Se vor construe drumuri care leagă centrul de Cartierul Oprișani prin Poștarât și Băile Sărate, AquaPark-ul și Bazinul Olimpic și se vor moderniza străzi.

” Anul 2022 a fost unul prolific, cu multe provocări, dar datorită dumneavoastră stimați cetățeni ai municipiului Turda și datorită numeroaselor fonduri europene și guvernamentale atrase, orașul nostru a beneficiat în ultimii ani de o creștere semnificativă a secțiunii de dezvoltare. Bugetul local total al anului 2022 este de 410.954.471 lei.

În 2022 am obținut noi finanțări în valoare de 146.591.259 lei, principalele surse de finanțare fiind prin Planul Național de Redresare și Reziliență, programul national de investiții Anghel Saligny, POR 2014-2021 și Agenția Fondului de Mediu.

Prin aceste finanțări continuăm dezvoltarea municipiului acoperind domenii importante pentru comunitatea noastră, de la infrastructură și extinderea transportului urban și periurban, până la domeniul social. Totodată, anul acesta am depus încă 20 de proiecte prin care continuăm dezvoltarea municipiului nostru.” , se arată în raportul primarului către Consiliul Local.

PROIECTE MAJORE ÎN PREGĂTIRE- EXERCIȚIUL FINANCIAR 2021-2027

• SĂNĂTATE

1. Extinderea si dotarea Spitalului Municipal Turda. Valoare estimate 40.000.000 euro.

2. Construire si dotare ambulatoriu integrat nou pentru Spitalul Municipal Turda. Valoare estimată 15.000.000 euro.

3. „Renovarea energetică a clădirii Policlinicii Spitalului Municipal Turda”.

• INFRASTRUCTURĂ RUTIERĂ- MOBILITATE URBANĂ

1. Coridor strategic integrat de mobilitate urbană – Axa Sudică Turda – Câmpia Turzii (Accesibilitate rapida a zonelor socio-economice din Turda – Câmpia Turzii la Autostrada A3). Valoare estimate 53.000.100 euro

2. Coridor strategic integrat de mobilitate urbană – Axa Est- Vest Turda – 6,30 km

(Accesibilitate rapida intrare dinspre Cluj Napoca spre obiective turistice strategice – Salina Turda – Băi Sărate Turda ). Valoare estimată 20.000.000 euro

3. Coridor integrat de mobilitate urbană “P-ta 1 Decembrie – str. Abatorului – str. Petru Maior – str. Rasaritului” – Axa Vest-Est (interconectarea Cartierului Central cu Cartierele Poștarât si Oprișani) + “Petru Maior – Plopilor” – Axa Vest-Est. Valoare estimată 20.000.000 euro.

4. Coridor integrat de mobilitate urbana “Dr.I.Rațiu-Dragalina”. Valoare estimată 8.700.000 euro.

5. Coridor integrat de mobilitate urbana “Gh. Baritiu-Bucovinei-Ion Corvin”. Valoare estimată 10.000.000 euro.

6. Coridor integrat de mobilitate urbana “Traian-Crisan-Brancoveanu”- Valoare estimată 8.100.000 euro.

7. Coridor integrat de mobilitate urbana “Câmpiei – Intrarea Stadionului”. Valoare estimată 10.000.000 euro.

8. Coridor integrat de mobilitate urbana “Câmpiei – Luncii” Valoare estimată 10.000.000 euro.

• CORIDOARE ALBASTRE + SPATII VERZI – MOBILITATE URBANĂ

9. Coridor “Albastru” – Râul Arieș. Valoare estimată 10.000.000 euro.

10.Coridor “Albastru” – Pârâul Racilor. Valoare estimată 5.000.000 euro.

11.Regenerarea unor zone degradate și a unor spații verzi din municipiului Turda prin crearea a două noi parcuri urbane publice, reabilitarea altor două parcuri și regenerarea unui scuar. Valoare estimată 25.000.000 euro.

• TURISM/AGREMENT/SPORT

12.Aqua-Park Arieș. Valoare estimată 30.000.000 euro.

13.Bazin Olimpic. Valoare estimată 5.000.000 euro.

14.Extindere Salina Turda – Mina Iosif. Valoare estimată 25.000.000 euro.

• DIGITALIZARE

15.Mobilier urban smart și sistem integrat de supraveghere video pentru creșterea conectivității, siguranței și prevenirea infracționalității în municipiul Turda. Valoare estimată 3.500.000 euro.

• CLĂDIRI REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE

16.Renovarea energetică a clădirilor rezidențiale multifamiliale din mu nicipiul Turda”.

• REGENERARE URBANĂ

17.Reabilitarea piețelor Agroalimentare

18.Regenerare urbană a zonelor de locuire

• CULTURĂ/ DIVERTISMENT

19.Amenajare Biblioteca – secția pentru copii (reconversie clădire cinematograf)

20.Reabilitarea, modernizarea si dotarea cladirii cinematografului cu 2 sali de spectacole – 500 locuri

Documentul integral poate fi citit mai jos sau descărcat aici

punctul-10-raport-anual-al-primarului-municipiului-turda-privind-starea-economic-social-i-de-mediu-pe-anul-2022

Logo5

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.